Kako odabrati najbolji ležaj za podvodne uvjete rada?

Jedna od najčešćih zabluda pri odabiru ležajeva za podvodnu uporabu je mišljenje da su svi ležajevi otporni na koroziju prikladni za ove specifične uvjete. Podvodni roboti, dronovi, osovine propelera i potopljeni transporteri zahtijevaju posebna razmatranja dizajna i specifične vrste ležajeva.

Neki ležajevi s antikorozivnim svojstvima mogu sasvim dobro podnijeti podvodne uvjete kada su izloženi slatkoj vodi, slanoj vodi, pari ili drugim kemikalijama, ali nisu svi prikladni za kontinuiranu i dugotrajnu podvodnu uporabu. Potpuno uranjanje ležaja može utjecati na njegov životni vijek, ovisno o materijalu od kojeg je izrađen. Jedan primjer su ležajevi od nehrđajućeg čelika. Vrlo su otporni na slatku vodu i slabe kemikalije, ali ako se stave u slanu vodu i potope u potpunosti, brzo će doći do korozije i kvarova.

U većini slučajeva do preranih kvarova ležajeva dolazi zbog korozije, neprimjerene uporabe maziva ili kontaminacije. Ako ležaj nije prikladan za dugotrajnu podvodnu uporabu, voda može ući u njegove komponente i izazvati ove uobičajene probleme ali puno brže i u mnogo većoj mjeri. Ako brtva kućišta pukne, tekućina može ući u sustav i razrijediti podmazivanje, stvarajući dodatno trenje koje može oštetiti širi dio. Slana voda ili kemikalije također mogu korodirati ležaj, što dovodi do kraćeg životnog vijeka. Projektanti bi stoga trebali razmotriti primjenu i okruženje ležaja kako bi osigurali da se njihova oprema neočekivano ne pokvari i ne dovede do skupih zastoja.

Odabir odgovarajućeg ležaja

Postoji širok raspon ležajeva koji su prikladni za uranjanje, ali odabir ispravnog ležaja za primjenu je ključan. Na keramičke ležajeve ne utječe slana voda, pa su primjenjivi za podvodnu upotrebu dronova na energetskim lokacijama na moru. Materijali od cirkonijevog dioksida ili silicij nitrida vrlo su izdržljivi i mogu izdržati velika opterećenja koja mogu biti potrebna u propelerima ili podvodnim transporterima.

Plastični ležajevi također su vrlo otporni na koroziju u slatkoj i slanoj vodi, te mogu učinkovito raditi kada su potpuno potopljeni. Plastične alternative su jeftinije rješenje i imaju nisku razinu trenja, iako je nosivost niža od čeličnih ili keramičkih ležajeva.

Ležajevi od nehrđajućeg čelika učinkovito rade potpuno uronjeni u slatku vodu čak i pod visokim temperaturama, pa se mogu koristiti u aplikacijama s malim opterećenjem i brzinom u pomorskoj industriji, kao što je pogonsko vratilo. Ležaj će također izdržati potapanje u slanu vodu ako postoji redoviti protok vode preko ležaja kako bi se osigurao kisik potreban za sprječavanje korozije.

Ulaganje u odgovarajuće podmazivanje osigurat će da učinkovitost ležaja ostane visoka. Mogu se dodati i vodootporne masti, tako da se podmazivanje ne razrjeđuje nikakvim kontaktom s vodom.

Nisu svi ležajevi otporni na koroziju prikladni za dulje vrijeme pod vodom, pa će ulaganje u prikladne ležajeve, poput keramike, plastike ili nekih čelika, omogućiti proizvođačima da osiguraju dug životni vijek svojih proizvoda, bez potrebe za stalnom zamjenom oštećenih ili korodiranih ležajeva…

Istraživanje različitih uvjeta koje ležaj može izdržati pomaže poboljšati učinkovitost i smanjiti ukupne troškove zamjenskih dijelova.

Izvor: www.bearingnews.com

 

Za sva pitanja ok izbora ležajeva obratite se našim savjetnicima na info@astra-prom.hr ili 051/223-633 i oni će vam pomoći odabrati ležaj na temelju vaših specifičnih potreba!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)